Jdi na obsah Jdi na menu
 


Triangl 2011

 

Rok 2011 u hasičů ze Štětovic

 

 Vánoce se pomalu blíží a opět je čas k zhodnocení uplynulého roku, co se podařilo a nepodařilo, co jsme dokázali, čeho jsme se zúčastnili atd. Takže jdeme na to!!!

Ve spoustě věcí se budeme převážně opakovat. Je spousta akcí, soutěží, které se každý rok stále opakují, ale určitě stojí za připomenutí. Takže asi začneme naší mládeží. Jako v minulém roce, tak i tento rok jsme se pravidelně s dětmi scházeli jednou do týdne. V zimních měsících střídáme sportovní aktivity v sokolovně v Dubanech s teoretickou činností u nás v klubovně. Děti se učí vázání uzlů, první pomoc, topografii, grafické značky, morseovu abecedu a různé znalosti, který by měl každý hasič znát. A jakmile se trošku oteplí, pádíme na zahradu, kde trénujeme na pohárové soutěže požární útok s vodou nebo se snažíme i trénovat běhání, šplh, střelbu ze vzduchovky a jiné. Ale, není to jenom o tréninku a učení, občas to proložíme i nějakou zábavnou hrou nebo i výletem. Nejzajímavější jsou ale přece jen ty soutěže. V únoru jsme se opět zúčastnili již tradiční Zlaté vařečky v Drahanech, kde si náš tým opět „zakuchtil“. A tentokrát se děti opravdu snažily. Připravily výbornou gulášovou polévku a jako druhý chod grilované kuřecí maso s opečenými americkými brambory a česnekový dipem. Byla to opravdová delikatesa, kterou podávaly na barevných talířcích nazdobené ještě vlaječkami. Nicméně, nevíme, proč, ale ani toto nestačilo porotcům, a oni opět skončily na 15. místě. V branném závodě jsme vytvořili jedno mladší a jedno starší družstvo. Obě skončila na krásném 6. místě z 12 a 14 soutěžních družstev. Sezónu požárních útoků odstartovali pohárovou soutěží ve Vrahovicích dne 21.5.2011, která se jela dvoukolově. Ale bohužel, i když měly dva pokusy, vůbec se jim nedařilo a ani jeden požární útok se nezdařil. Odpoledne pak pokračovalo I. kolem požárního sportu – neboli – okrskovým závodem v Klopotovicích, kde pro změnu předvedli nádherný požární útok s časem 20,0 s. Pak byla celé prázdniny pauza v soutěžení a opět jsme začali na konci září naší soutěží ve Štětovicích, kde utvořily tři družstva a získali dvakrát 2. místo v kategorii mladší a starší žáci a jednou 1. místo v kategorii dorost. A letošním posledním závodem ukončující soutěžní sezónu byl závod požárnické všestrannosti hry Plamen v Brodku u Konice, kde jsme vytvořily dvě družstva – starší žáky a dorostence. Starší žáci ve velké konkurenci 32 družstev skončili až na 24. místě, ale dorostencům se velice dařilo a obsadili nádherné 2. místo. Od prvního je dělily pouhé dva body. Tak snad příště!!!

Kromě soutěží jsme zase letos na začátku července vyjeli na pětidenní tábor, tentokrát do kempu Bítov u Vranovské přehrady. S počasím to bylo opět na štíru. Ale naštěstí to vyšlo a bylo po celou dobu celkem přijatelné počasí, jak na výlety, tak na koupání. Takže děti si odvezly spoustu zážitků v podobě návštěv hradů, zámků, zřícenin, rozhleden a také nechybělo koupání a blbnutí ve vodě, hraní her a jízda parníkem. No a posledním výletem, který jsme stihli do uzávěrky Trianglu byla návštěva Hasičského muzea a Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem.

No, a jak jsme si vedli „my starší“? Na okrskové soutěži v Klopotovicích zase naši muži předvedli skoro perfektní výkon a obsadili 2. místo. No a samozřejmě jako vždy nechybělo 1. místo pro Tomáše Kadlčíka v soutěži jednotlivců. I když už jsou mu za patami mladší borci, pořád je bezkonkurenční jednička v této disciplíně na našem okrsku. No a poprvé si letos 3. místo vybojoval i náš dorostenec Vlasťa Dokoupil. O pár dní později na den dětí 1. června jsme uspořádali Dětský den pro mateřské školy v parku ve Štětovicích, který byl ve znamení opékaní špekáčku, her, a samozřejmě závěrem nechyběla ukázka zásahu na hořící objekt. No a nebyl by to rok, kdyby chyběl tradiční Dětský den na myslivecké chatě ve Štětovicích. Naštěstí nám tento den přálo počasí, a i když bylo celý den zamračeno vydrželo to až do nočních hodin a nesprchlo nám. Takže děti mohly po celý den soutěžit, rodiče a ostatní občané si zase pochutnávat na makrelách, kýtách a dalších dobrot z udírny a k tomu si dopřát pivečko a jiné pochutiny. A aby to bylo zajímavější, hasiči z Vrahovic nám opět předvedli některé ukázky zásahů. Z dalších soutěží, kterých jsme se zúčastnili, nesmíme opomenout soutěž „Ó hanáckó sekerko“ v Kostelci, kde jsme vytvořili jedno družstvo v počtu 3+1, které v této náročné noční soutěži skončilo na krásném 4. místě. Na této soutěži se také podílíme organizačně a každým rokem jim zajišťujeme jedno stanoviště jako rozhodčí, letos to byl požár rafinérie. V září bylo námětové cvičení v Klopotovicích, jednalo se o simulovaný požár plynové stanice.

Nejdůležitější akcí, kterou jsme letos již po čtvrté pořádali, byl MEMORIÁL ZDEŇKA ŠMEHLÍKA v závodu požárnické všestrannosti pro mladší a starší žáky hasiče a dorost. Tento rok oproti minulému bylo nádherně slunné počasí. Akorát na poslední chvíli se nám odhlásily tři sbory, které z různých důvodů nemohly přijet, takže soutěžilo jen 13 družstev. Ale i tak byla soutěž úspěšná. Nesmíme samozřejmě zapomenout, že je to také díky našim sponzorům a to - Obci Vrbátky, pana Milana Indráka, pana Františka Konečného a společnosti Admirál. Za jejich finanční dary jim touto cestou ještě jednou děkujeme. A také nesmíme zapomenout poděkovat hasičům z Vrahovic, kteří nám každoročně půjčují chybějící soutěžní pomůcky a především Mirku Vantuchovi, který nám zajišťuje jako rozhodčí jedno stanoviště. Naše dík také patří paní Věře Pírkové, která nám zase každý rok vytváří nádherné diplomy. Bez všech těchto lidí by se nám soutěž organizovala obtížně, takže MOC DĚKUJEME!

Co je ale naším základním posláním? Chránit životy občanů a jejich majetek. K tomu slouží naše výjezdová jednotka a naší povinností je udržovat její akceschopnost. Proto se zúčastňujeme pravidelně různých školení. Letos to bylo školení strojníků, velitelů, nositelů dýchací techniky, první pomoci. Pak k tomu pomáhají znalostní soutěže, jako je Hanácká sekyrka nebo také námětové cvičení. A samozřejmě naše vlastní vzdělávání v hasičské zbrojnici.

No a výjezdy naší jednotky? Do uzávěrky Trianglu byly letos dva. První výjezd byl v srpnu čerpání vody ve sklepě rodinného domu ve Vrbátkách. A na konci září to byl požár stohu slámy na Vrahovském kopci, kde jsme využili i naši dýchací techniku.

To je zkrácený výčet našich událostí za tento rok. Ještě nás čeká porada velitelů jednotek, sběr starého železa, mikulášská besídka pro mateřskou školu ve Štětovicích a samozřejmě závěrem roku slavnostní výroční valná hromada.

Všechny naše akce, soutěže, činnosti a fotky z těchto akcí můžete také sledovat na našich webových stránkách www.sdhstetovice.estranky.cz.

Občanům našich třech obcí bychom chtěli popřát krásné poklidně strávené Vánoce a mnoho štěstí, zdraví a lásky do Nového roku!!!