Jdi na obsah Jdi na menu
 


TRIANGL 2010

Rok 2010 z pohledu SDH Štětovice

 

Letošní rok byl ve znamení mnoha akcí, zejména pro naše mladé hasiče. Můžeme se pochlubit opravdu velikou činností v práci s dětmi. Jednak i pro to, že tento rok jsme postupně rozšířili řady mladých hasičů a teď ke konci roku se můžeme chlubit 14 aktivními mladými hasiči. A díky tomuto počtu se letos dařilo jezdit na více soutěží. Takže čím začneme?

Jako v minulém roce, tak i tento rok se pravidelně s dětmi scházíme jednou do týdne. V zimních měsících střídáme sportovní aktivity v sokolovně v Dubanech s teoretickou činností u nás v klubovně. Děti se učí vázání uzlů, první pomoc, topografii, grafické značky, morseovu abecedu a různé znalosti, který by měl každý hasič znát. A jakmile se trošku oteplí, pádíme na zahradu, kde trénujeme na pohárové soutěže požární útok s vodou nebo se snažíme i trénovat běhání, střelbu ze vzduchovky a jiné. Ale není to jenom o tréninku a učení, občas to proložíme i nějakou zábavnou hrou. No a ze soutěží letos můžeme vyzdvihnout v březnu již tradiční Zlatou vařečku v Drahanech, kde si náš tým opět „zakuchtil“. A tentokrát to bylo výborné rizoto a po té si zaběhl tradiční trasu všestrannosti, kde skončil na krásném 5. místě. Sezónu požárních útoků odstartovali I. kolem požárního sportu – neboli – okrskovým závodem ve Vrbátkách 28. května, kde předvedli nádherný požární útok se zatím nejlepším jejich časem 18,8 s. Hned o týden později se zúčastnili pohárové soutěže v Soběsukách, kde v tvrdé konkurenci skončili na 5. místě. O dva týdny později a o jedno místo níž skončili v Čelčicích. Pak byla chvíli pauza a až na konci srpna jsme opět vyrazili na pohárovou soutěž do Vrahovic. A na konci září samozřejmě nechyběla naše soutěž ve Štětovicích, kde utvořili tři družstva a získali dvakrát 1. místo a jednou 2. místo. A letošním posledním závodem ukončující soutěžní sezónu byl závod požárnické všestrannosti hry Plamen v Ptení, kde ve velké konkurenci 29 družstev skončili na 20. místě.

Kromě soutěží jsme také pro ně letos poprvé přichystali třídenní tábor v kempu Baldovec na přelomu července a srpna. Jelo devět dětí a sedm vedoucích. Počasí nám ze začátku sice nepřálo, ale nakonec se umoudřilo. A my jsme strávili tři krásné dny výlety na zříceninu, do jeskyně, prostě krásami Moravského krasu, dále různými soutěžemi a dokonce i poslední den jsme si zaplavali v bazénu. Takže to byly úspěšné tři dny. No a poslední akcí v tomto roce, kterou jsme s mladými hasiči podnikly, byl výlet do ZOO na Kopeček u Olomouce.

No a my starší jsme také nezaháleli. V dubnu byl dostavěn přístřešek u školy na naše hasičské věci a mohli jsme konečně přestěhovat všechny věci ze staré hasičské zbrojnice. V květnu jsme se zúčastnili celovíkendové náročné soutěže Rallye Hamry, kterou pořádají profesionální hasiči z Prostějova. Soutěž simuluje opravdové zásahy, s kterými můžeme přijít do styku. A je rozdělena na dvě etapy – denní a noční. Na okrskové soutěži ve Vrbátkách zase naši muži předvedli perfektní výkon a vyhráli všechny první místa. O tři dny později na den dětí 1. června jsme uspořádali Dětský den pro mateřské školy v parku ve Štětovicích, který byl ve znamení opékaní špekáčku, her, a samozřejmě závěrem nechyběla ukázka zásahu na hořící objekt. No a nebyl by to rok, kdyby chyběl tradiční Dětský den na myslivecké chatě ve Štětovicích. Z dalších soutěží, kterých jsme se zúčastnili, nesmíme opomenout pohárovou soutěž ve Vrahovicích, soutěž „Ó hanáckó sekerko“ v Kostelci. V září také námětové cvičení, které letos bylo u nás ve Štětovicích – simulovaný požár pole u parku ve Štětovicích. A v listopadu sběr železa.

Nejdůležitější akcí, kterou jsme letos již po třetí pořádali, byl MEMORIÁL ZDEŇKA ŠMEHLÍKA v závodu požárnické všestrannosti pro mladší a starší žáky hasiče a letos jsme udělali i třetí kategorii dorost. I když tento rok nám počasí opravdu nepřálo (pršelo a pršelo) zúčastnilo (i s námi) rekordních 21 družstev. A soutěž se i přes tu nepřízeň vydařila. Ale toto všechno by nebylo možné bez přispění našich sponzorů - Obce Vrbátky, pana Milana Indráka, pana Františka Konečného a paní Novotné ze Starorežná Prostějov. Za jejich finanční dary jim touto cestou ještě jednou děkujeme. A také nesmíme zapomenout poděkovat hasičům z Vrahovic, kteří nám každoročně půjčují chybějící soutěžní pomůcky a především Mirku Vantuchovi, který nám zajišťuje jako rozhodčí jedno stanoviště. Bez všech těchto lidí by se nám soutěž organizovala obtížně, takže MOC DĚKUJEME!

Nesmíme, ale zapomenout na naše základní poslání. A to je chránit životy občanů a jejich majetek. K tomu slouží naše výjezdová jednotka a naší povinností je udržovat její akceschopnost. Proto se zúčastňujeme pravidelně různých školení. Letos to bylo školení strojníků, velitelů. Také cvičení JPO na ochranu obyvatelstva v říjnu v Mostkovicích. Pak k tomu pomáhají znalostní soutěže jako je Rallye Hamry a Hanácká sekyrka nebo také námětové cvičení. A samozřejmě naše vlastní vzdělávání v hasičské zbrojnici.

To je zkrácený výčet našich událostí za tento rok. Ještě nás čeká porada velitelů jednotek, mikulášská zábava v Dubanech, kde budeme dělat občerstvení. Mikulášská besídka pro mateřskou školu ve Štětovicích a samozřejmě závěrem roku slavnostní výroční valná hromada.

Občanům našich třech obcí bychom chtěli popřát krásné poklidně strávené Vánoce a mnoho štěstí, zdraví a lásky do Nového roku!!!