Jdi na obsah Jdi na menu
 


TRIANGL 2009

Ohlednutí za uplynulým rokem hasičů ze Štětovic
 
Zima už nás nemilosrdně zasáhla a my už jen čekáme na Vánoce – poslední pěkné období v tomto roce. A je to taky čas k zhodnocení uplynulého roku 2009 – co vše se nám událo, podařilo i nepodařilo – prostě celková naše činnost.
Začátkem roku jsme se opět spolupodíleli na pořádání Obecního plesu v sokolovně v Dubanech. Jako minulý rok jsme znovu zajišťovali občerstvení. Další z akcí, kterou bychom už ani nemuseli připomínat, protože je jaksi automatická, byl Dětský den, který jsme pořádali opět v červnu na myslivecké chatě, ale letos tomu chyběl ten přídavek „a Ohnivá noc“. Po nepěkných předchozích zkušenostech z minulého roku jsme se totiž rozhodli tento rok „ohnivou noc“ vynechat. Ale jinak musíme říct, že to byla jako vždy velice vydařená akce – počasí, i když to tak ještě v pátek nevypadalo, nakonec vyšlo a ten nejdůležitější účel byl splněn – a to zábava a soutěže pro děti! Také na ty naše úplně nejmenší jsme nezapomněli. Pro děti ze všech tří mateřských školek v našich obcích jsme uspořádali dětský den. Ten jejich den se konal v parku ve Štětovicích. Děti si pochutnaly na výborných špekáčcích, zasoutěžily si a na závěr shlédly ukázku zásahu na požár. Opět jsme se také tento rok podíleli formou zajišťování občerstvení na každoročním Štětovickém cyklokrosu. No a závěrem tohoto roku nás ještě čeká Mikulášská besídka opět pro ty nejmenší z mateřské školy. Tyto všechny akce, co jsme zde jmenovali, jsou už jaksi automatické a k činnosti našeho sboru patří. Bez nich by to prostě nešlo :-).
I na pár soutěží se tento rok dostalo. V červnu se naše tři družstva (mužské, ženské a mladí hasiči) zúčastnila I. kola okrskové soutěže v PS. Muži předvedli perfektní výkon a obsadili krásné 2. místo. Ze znalostních soutěží jsme se letos zúčastnili pouze soutěže „O hanáckó sekyrku“. Jednalo se o noční závod požárnické všestrannosti. Tento ročník se konal v Kostelci na Hané a přilehlých obcích. Náš sbor se zčásti také podílel na organizaci. Soutěžilo se v počtu 1+3. Družstva soutěžila na 5 stanovištích, kde měli různé úkoly – rychlost ustrojení, simulovaný zásah u dopravní nehody, testy odborných znalostí, požár tlakové láhve, zásah na nebezpečnou látku atd. Náš sbor sestavil jedno družstvo, které se umístilo na krásném 3. místě z 12 soutěžících.
Svojí odbornost prověřila naše jednotka jako každý rok na námětovém cvičení okrsku. Letos se konalo v Olšanech a byl simulovaný požár střechy skladu ve firmě Mürdter Dvořák.
Mladí hasiči se kromě účasti na okrskových závodech zúčastnili hned začátkem roku soutěže „Zlatá vařečka“, která se konala v Drahanech. Tato soutěž je mezi mladými hasiči velice oblíbená, jednak prověřuje jejich znalosti v oblasti hasičské, první pomoci, uzlování, střílení, ale také v umění vaření na otevřeném ohni. Myslíme si, že jejich „SOMBRERRO“ se opravdu povedlo, ale ještě lépe se jim podařil závod požárnické všestrannosti, kde skončili na krásném 3. místě. A za to si zaslouží naši pochvalu. V neposlední řadě musíme vyzdvihnout také jejich obrovský úspěch na pohárové soutěži ve Vrahovicích, která se konala v srpnu. K velkému překvapení všech zúčastněných naší „mladí“ obsadili opravdu nádherné 2. místo. A posledním triumfem, ve kterém dokázaly, že tréninky nejsou zbytečné, bylo krásné 1. a 2. místo v ZPV – Memoriálu Zdeňka Šmehlíka pořádaného námi.
A o tom bychom se ještě rádi více zmínili. Jak jsme psali v minulém ročníku, náš sbor poprvé pořádal minulý rok soutěž požárnické všestrannosti pro MH (mladé hasiče) v kategorii mladší a starší. Nazvaná byla jako „MEMORIÁL ZDEŇKA ŠMEHLÍKA v závodu požárnické všestrannosti“ a byla konaná na počest našeho dlouholetého kamaráda bratra hasiče Zdeňka Šmehlíka, který před dvěma roky tragicky zemřel. Navázali jsme na minulý ročník, poučeni z předchozích chyb a soutěž, aspoň si myslíme, slavila úspěch. Zúčastnili se jí i sbory  zdaleka jako Hněvotín, Senice na Hané, Véska u Dolan u Olomouce.  Pro děti byly připravené skvělé odměny a poháry díky sponzorských darům od Obecního úřadu Vrbátky, Autobusové dopravy Konečný, pana Milana Indráka a paní Novotné ze Starorežné Prostějov. Za což jim touto cestou ještě jednou děkujeme.
Ze zásahu není letos nic, o čem bychom se mohli zmínit. Ale to nás nenechává chladnými a pravidelně provádíme odbornou přípravu všech členů jednotky. Letos to byl pořadový výcvik v Hamrách, školení strojníků, velitelů a v neposlední řadě odborná příprava jednotek na ochranu obyvatel ve vojenském srubovém táboře Hamry. Od devíti do dvou hodin si naši členové prošli šesti různými stanovištěmi, kde se dozvěděli něco o povodních, stavění velkých vojenských stanů, první pomoci, nebezpečných látkách, evakuaci a obsluze elektrocentrál a nouzovém přežití.
To je tak zhruba naše činnost za rok 2009. Samozřejmě těch menších úspěchů i ostatní činnosti je daleko víc. Kupříkladu se ještě někteří naši členové účastní soutěží jako kvalifikovaní rozhodčí nebo chodí na preventivně výchovnou činnost do škol atd.
Závěrem bychom chtěli všem občanům z Duban, Vrbátek a Štětovic popřát krásné prožití svátků vánočních a mnoho štěstí a hlavně zdraví do Nového roku!!!
 
 
Kateřina Šindlerová
SDH Štětovice
www.sdhstetovice.estranky.cz