Jdi na obsah Jdi na menu
 


Triangl 2008 - ohlédnutí za letošním rokem

 

Ohlédnutí za letošním rokem z pohledu SDH Štětovice

 

    Pomalu se blíží konec roku a pro nás je to čas k zhodnocení uplynulého roku. Co vše se za ten rok událo, co jsme dělali, čeho jsme se zúčastnili a především čeho jsme dosáhli. Myslím si, že kdybychom zde měli všechno „vypisovat“, tak nám nebudou stačit řádky. Tento rok byl velmi bohatý na akce, školení, soutěže atd.
    Začátkem roku jsme se již podruhé spolupodíleli na pořádání Obecního plesu v sokolovně v Dubanech. Jako minulý rok jsme zajišťovali občerstvení. Další z akcí, kterou bychom už ani nemuseli připomínat, protože je jaksi automatická, byl Dětský den a hasičská ohnivá noc, kterou jsme pořádali opět v červenci na myslivecké chatě. I když závěr tohoto dne nedopadl zrovna podle našich představ, musíme říct, že to byla jinak velmi vydařená akce – krásné počasí a rozesmáté dětské tváře – co víc si přát? Také na naše nejmenší jsme nezapomněli. Pro děti ze všech tří mateřských školek v našich obcích jsme uspořádali dětský den v parku ve Štětovicích. Děti si smlsly na výborných špekáčcích, zasoutěžily si a na závěr shlédly ukázku zásahu na hořící automobil. Také tento rok jsme se podíleli formou zajišťování občerstvení na tradičním Štětovickém cyklokrosu. No a závěrem letošního roku nás ještě čeká oblíbená Mikulášská besídka pro ty nejmenší z mateřské školy.
    Podílíme se nejenom na akcích, ale snažíme se spolupracovat s obecním úřadem i v jiných oblastech. V létě jsme kupříkladu zalévali nově vysazené stromky ve Vrbátkách a Štětovicích. Umývali „zemědělský“ chodník z Vrbátek do Duban, který se opravoval. A v listopadu jsme pro občany ze Štětovic uspořádali sběr starého železa.
    I soutěží bylo tento rok hojně. Hned ze začátku jara jsme se zúčastnili Radslavské přilby. Tato soutěž je obdobná soutěži „O hanácko sekyrku“, i když podstatně více náročnější, pak to bylo „Rally Hamry“, kterou pořádá HZS – územní odbor Prostějov. Jedná se o 24 hodinovou znalostní soutěž určenou pro JSDH. Pro naši jednotku byla určitě přínosem, vyzkoušeli jsme si v ní různé situace, do kterých bychom se mohli dostat při zásahu – a to nejenom u požáru, ale i při dopravní nehodě, povodních, popř. i jiných úrazech. V červnu jako každý rok se naše tři družstva (mužské, ženské a mladí hasiči) zúčastnila I. kola okrskové soutěže v PS. Muži předvedli perfektní výkon a zvítězili na plné čáře ve všech disciplinách, taktéž dětem se dařilo a umístily se na 1. místě ze třech závodících družstev. A poslední znalostní soutěží, které jsme se tento rok zúčastnili, byla již zmiňovaná soutěž „O hanáckó sekyrku“. Jednalo se o noční závod požárnické všestrannosti. Tento ročník se konal v Biskupicích a přilehlých obcích. Náš sbor se zčásti také podílel na organizaci. Soutěžilo se v počtu 1+3. Družstva soutěžila na pěti stanovištích, kde měli různé úkoly – rychlost ustrojení, simulovaný zásah u dopravní nehody, testy odborných znalostí, vyprošťování atd. Náš sbor sestavil dvě družstva (mužské a ženské). Muži se umístili na krásném 4. místě z 11 a před nimi na 3. místě skončilo naše ženské družstvo, které také získalo putovní Hanáckó sekyrku za nejmenší počet trestných bodů.
    Nejenom na soutěžích prověřovala jednotka svoji odbornost. Jako každý rok je povinností výboru okrsku udělat pro JSDH ve svém okrsku námětové cvičení, které prověří jejich akceschopnost. Tento rok se toto námětové cvičení konalo v Olšanech. Zásah byl simulovaný jako požár základní školy, ve které byli v době požáru žáci a učitelé.
    Mladí hasiči se kromě účasti na okrskových závodech již podruhé v zimě zúčastnili soutěže „Zlatá vařečka“, která se konala v Drahanech. Znovu se prověřovaly jejich znalosti v oblasti hasičské, první pomoci, uzlování, střílení, ale také v umění vaření na otevřeném ohni. Myslíme si, že jejich „Česnek alla soup“ a „Maso na tyči“ se opravdu povedlo. Ještě lépe se jim podařil závod požárnické všestrannosti, kde skončili na krásném 7. místě. A za to si zaslouží naši pochvalu. Bohužel, jejich stále nedostatečný počet jim neumožňuje zúčastnit se hry Plamen. Je to velká škoda, protože jsou velmi šikovní a myslím si, že by mohli mít velké úspěchy.
    A aby těch soutěží nebylo málo, musíme se ještě zmínit o soutěži, kterou poprvé pořádal náš sbor. Byla to soutěž požárnické všestrannosti pro MH (mladé hasiče) v kategorii mladší a starší „MEMORIÁL ZDEŇKA ŠMEHLÍKA v závodu požárnické všestrannosti“. Konala se na počest našeho dlouholetého kamaráda bratra hasiče Zdeňka Šmehlíka, který v loni tragicky zemřel. Přes několik organizačních chyb se soutěž celkem vydařila a měla úspěch. Pro děti byly připravené skvělé odměny a poháry, také díky sponzorských darům od Obecního úřadu Vrbátky a Autobusové dopravy Konečný. Za což jim touto cestou děkujeme. Jen nás trochu zamrzel malý ohlas, který tato soutěž měla u místních občanů. Mysleli jsme, že se budou chtít podívat, čím se hasiči zabývají a co všechno děti umí. Až na pár občanů, se nikdo nepřišel podívat.
    Určitě bychom se měli zmínit o velkém požáru haly plné slámy ve Štětovicích v areálu ZD. Tento požár byl nahlášen na operační středisko hasičů v Prostějově v pondělí 5. května v 19:33 hodin. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Prostějova a z Olomouce a dobrovolní hasiči z Dubu nad Moravou, Kostelce, Olšan u Pv, Vrbátek a Vrahovic. Naše jednotka byla na místě první, bohužel bez cisterny, která v té době byla na opravě. Tento objekt jsme střežili za pomoci profesionálních hasičů z Prostějova a jednotky z Vrahovic do rána 7:30, kdy byl objekt oficiálně předán majiteli. Po dohodě s majitelem naše jednotka objekt střežila a dohašovala až do čtvrtka 8. 5. 2008 do 17:30 hod. Musíme podotknout, že byla výborná spolupráce s majiteli ZD, kteří v době požáru a pak i při hlídání objektu zajišťovali pro jednotku občerstvení. To se tak často nevidí, velice děkujeme.
    Menších úspěchů a dalších drobnějších činností, které letos proběhly, je daleko víc. Opomněli jsme kupříkladu každoroční školení jednotky i členů sboru, kterých se účastníme. Nebo podílení se našich členů jako rozhodčích na závodech atd. Ale to nejdůležitější jsme asi řekli.
    Závěrem bychom chtěli všem občanům z Duban, Vrbátek a Štětovic popřát krásné prožití svátků vánočních a mnoho štěstí a hlavně zdraví do Nového roku!!!


Kateřina Šindlerová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář